/Zgodovina
1924
Po vzgledu že ustanovljenih gasilskih društev v tem predelu Goričkega so se tudi v Šalovcih odločili,
da ustanovijo gasilsko društvo, ki bi bolj organizirano delovalo pri požarih, ki so bili v tistem času zelo pogosti in uničujoči. Pobudo je dal Rudi Števanec, učitelj na OŠ Šalovci in poznejši upravitelj te šole. V veliko pomoč sta mu bila Janez Ziško in Franc Štefanec. Ustanovni zbor je bil 5. oktobra 1924 v zasebni gostilni Davida Vogela. Zbora so se udeležili: Rudi Števanečec, David Vogel, Franc Štefanec, Janez Ziško, Viljem Županek, Kalman Prelec, Šandor Fehringer, Jožef Nemeš, Ferenc Herceg, Elek Herceg, Janez Tolvaj, Janoš Županek, Mihael Tolvaj, Kalman Barbarič, Karel Konkolič, Jeno Janko, Geza Prelec, Gabor Tolvaj, Nandor Berke, Janos Časar, Vince Lepoša, Feri Prelec, Jožef Abraham, Gabor Županek, Jožef Časar in Janez Tolvaj. Navzoči so podpisali pristopne izjave in hkrati položili zaobljubo, da bodo nesebično opravljali naloge društva in se ravnali po njihovih pravilih, ki so bila izdana s strani gasilske zveze Jugoslavije v Ljubljani. Izmed navzočih je bilo izvoljeno naslednje društveno vodstvo:
načelnik: David Vogel
poveljnik: Franc Štefanec
podpoveljnik: Janez Ziško
tajnik: Viljem Županek
členar: Koloman Prelec
trobentača: Jožef Nemeš in Ferenc Herceg
nadzornik opreme: Elek Herceg
Ob ustanovitvi je imelo društvo le enobatno črpalko WALLSER (grajena je bila na štirikolesnem vozu) in 45 metrov tlačnih cevi. Brizgalna sesalnega voda ni imela in je bilo vodo potrebno nalivati.
Leta 1925 po ustanovitvi križevske gasilske župe se je društvo včalnilo v njo. Istega leta so na eni izmed sej za začasnega poveljnika izvolili Rudija Štefaneca. Do sprememb v vodstvu je prišlo leta 1930, ko je mesto načelnika prevzel Franc Štefanec, poveljniško mesto pa Rudi Števanec. Po izidu zakonu o gasilstvu Kraljevine Jugoslavije leta 1933, se je društvo preimenovalo v četo. Po ukinitvi gasilske župe v Križevcih , se je društvo leta 1934 vključilo v novo ustanovljeno gasilsko župo Murska Sobota. Istega leta so člani društva tudi častno zaprisegli Kralju Pteru II.
Leta 1934 je društvo razvilo gasilski prapor, ki ga je društvu podelil starešina gasilske župe Murska Sobota in narodni poslanec Josip Benko, botra prapora je bila Rozalija Benko, blagoslovila pa sta ga župnik Josip Klekl iz župnije Veliki Dolenci in duhovnik Evangeličanske cerkve na Hodušu Geza Heiner. Razvitje prapora je bilo ob veliki udeležbi gasilcev 2. 9. 1934.
Na občnem zboru leta 1937 so za načelnika izvolili Davida Vogla, za poveljnika Franca Štefaneca, njegov namestnik pa je postal Janez Ziško.
Zaradi slabe opreme, predvsem brizgalne se je četa v letu 1938 odločila nabaviti novo motorno brizgalno ILO z zmogljivostjo 500 l/min. Svečano so jo prevzeli še istega leta. Motorna brizgalno sta blagoslovila predstavnika že prej omenjenih veroizpovedi.
Do leta 1941 je četa sodelovala pri ¸16 požarih doma in v okolici. Njena uspešnost pa se je povečala potem, ko so dobili novo motorno brizgalno. V
vodtsvu do časa okupacije ni bilo posebnih sprememb. Med okupacijo so društvo vodili: Aladar Makari, Janez Ziško in Viljem Županek. Društvo je bilo podrejeno šalovskemu notarju dr. Janošu Horvatu. Posebnega naoredka seveda ni bilo, ker je bilo veliko čalnov mobiliziranih ali v vojsko ali na prisilno delo. V društvu je sicer delovala posebna enota starejših gasilcev. Leta 1945 četa ob umiku sovražne vojske ni utrpela posebne škode, saj so vso opremo shranili na varno.
Po izidu zakona o gasilstvu RS se je četa preimenovala v gasilsko društvo in se vključila v okrajno gasilsko poveljstvo. Leta 1950 se je društvu priključilo GD Peskovci , toda združitev je trajala le do leta 1952, ko sta se društvi razdružili.
Kljub prizadevanju društvo ni bilo v stanju zgraditi gasilskega doma in je končno domovanje dobilo v zgrajenem zadružnem domu, kjer sta garaža in prostor za opremo., članstvo pa se sestaja v sejni sobi krajevne skupnosti.
Leta 1963 so razvili društveni prapor, leta 1973 so nabavili novo brizgalno Ziegler, 800l/min in leta 1978 kombinirano gasilko vozilo TAM. V 80 letih so ob pomoči krajevne skupnosti in širše okolice nabavili novo orodno vozilo Tam 80 T50.
Društveni prapor je društvo razvilo 1993, zatem je v letu 2001 sledila nabava avtocisterne DAF, kapacitete 6000l vode.
Društvo Šalovci je bilo med drugim tudi organizator mednarodnega tekmovanja leta 1990.
Dolga leta so se v duštvu posebej izkazali Janez Ziško st., Janez Ziško ml., Ludvik Abraham, Štefan Šebok, Aleksander Svetec, Aleksander Ziško, Aleksander Abraham in še mnogi drugi.
